Cykl miesiączkowy każdej kobiety dzieli się na fazy. Nie oznacza to jednak, że u każdej z nas wszystko przebiega identycznie. Poznanie własnego ciała i tego, jakie zachodzą w nim zmiany, pomaga lepiej zrozumieć własne potrzeby i pozwala czuć się komfortowo każdego dnia.
Początek fazy folikularnej jest zbieżny z pierwszym dniem miesiączki. Faza ta charakteryzuje się obniżonym poziomem hormonów: progesteronu i estrogenu, trwa około 14 dni i kończy się w momencie rozpoczęcia owulacji. W początkowych dniach fazy folikularnej błona śluzowa macicy jest najcieńsza w całym cyklu i stopniowo się pogrubia, aby być gotową na ewentualną ciążę.
W trakcie fazy folikularnej w organizmie kobiety dochodzi do dojrzewania od 5 do 7 pęcherzyków Graffa w jednym lub obydwu jajnikach. Ich wzrost stymuluje tzw. hormon folikulotropowy. Pęcherzyki stają się coraz większe i zaczynają produkować hormon – estrogen, który hamuje wydzielanie się hormonu folikulotropowego. W ostatniej fazie dojrzałości pęcherzyków jeden lub dwa przyjmują funkcję dominującą. Fazę folikularną kończy owulacja - czyli uwolnienie z pęcherzyka komórki jajowej.
Po fazie folikularnej następuje faza lutealna. Jej początek przypada na pierwszy dzień owulacji i trwa do pierwszego dnia miesiączki. Owulację można rozpoznać dzięki obserwacji własnego ciała. Wzrasta temperatura i pojawia się charakterystyczny śluz, a niektóre kobiety odczuwają ból owulacyjny. W czasie owulacji możemy też czuć się bardziej atrakcyjne dla partnera i być bardziej zadowolone ze swojego wyglądu. W trakcie tej fazy następuje podwyższenie hormonu luteinizującego, który można wykryć za pomocą testu owulacyjnego. W fazie lutealnej wzrasta poziom hormonów: estrogenu i progesteronu, a wyściółka macicy zmienia się, by móc przyjąć zarodek. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wyściółka macica złuszcza się, a to prowadzi do pojawienia się menstruacji.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej