Masz wrażenie, że w ciągu dnia popuszczasz mocz? Zdarza Ci się, że przy wysiłku, kichaniu, a nawet śmianiu się, Twoja bielizna staje się wilgotna? Mogą to być objawy kropelkowego nietrzymania moczu — poniżej dowiesz się, jakie są jego objawy, przyczyny i jaką ochronę możesz stosować.
Nietrzymanie moczu dotyka około 30. proc. Polek w różnym wieku i może utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Mimo że jest to jedna z chorób społecznych, mało osób o niej mówi ze względu na to, że jest to problem intymny.
W konsekwencji nieliczni decydują się na wizytę do specjalistki lub specjalisty, by odpowiednio zdiagnozować problem.
Wyróżnia się 4 stopnie nietrzymania moczu, gdzie pod uwagę bierze się ilość popuszczanej wydzieliny na 4 godziny:
Kropelkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wycieku małych ilości uryny przy każdej czynności, która wywiera nacisk na pęcherz, takiej jak kichanie, kaszel, śmiech, podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy nawet chodzenie. Jest to spowodowane uszkodzeniem aparatu cewki moczowej, na którą wpływ głównie mają mięśnie dna miednicy i zaburzenia hormonalne (np. w przypadku menopauzy).
Warto pamiętać, że kropelkowe nietrzymanie moczu może być objawem choroby i (mimo że wiele osób tak uważa) nie jest tylko wynikiem starzenia się organizmu. Jako przyczyny kropelkowego nietrzymania moczu wyróżnia się:
W diagnostyce wykorzystuje się badania ogólne moczu oraz USG układu moczowego.. Zaleca się prowadzenie dziennika mikcji, gdzie zapisuje się ilość popuszczanego moczu — jest to bardzo pomocne na wizycie u specjalisty. Podstawową formą leczenia zachowawczego jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, czyli mięśni kegla.
Wiele kobiet dostrzegając problem z kropelkowym nietrzymaniem moczu, sięga po sprawdzony produkt — podpaski. Jednak nie jest to wyrób przeznaczony do wchłaniania moczu. W tej sytuacji postaw na wkładki urologiczne lub te ze zwiększoną chłonnością. W ofercie bella znajdziesz dwa rodzaje wyrobów chłonnych:
Wkładki na nietrzymanie moczu bella powstały z myślą o konkretnym problemie. Formuła Odour Stop neutralizuje nieprzyjemny zapach, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo i pewnej podchodzisz do codziennych aktywności.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej