Każda z nas wraz z rozwojem i okresem dojrzewania, z czasem zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób powstaje mleko w piersiach mamy. Traktowane jest to, jak naturalny stan, który przychodzi wraz z narodzeniem dziecka. Jednak do pojawienia się laktacji są potrzebne odpowiednie reakcje i zmiany w organizmie kobiety. Co należy zrobić, by laktacja się utrzymała? Co na nią wpływa? Jak przebiega jej proces?
Laktacja to naturalny proces rozwijający się w piersiach kobiety będącej w 16. tygodniu ciąży, który polega na produkcji i wydzielaniu pokarmu za pomocą gruczołów mlekowych. Niemowlęta, spożywając go, przyjmują wszelkie niezbędne witaminy i minerały oraz składniki wspierające układ odpornościowy. Okres karmienia piersią może trwać nawet kilka lat.
Do utrzymania laktacji i ciągłego jej pobudzania potrzebne są dwa odruchy:
prolaktynowy- wywołuje go pierwsze ssanie piersi przez noworodka. Nerwy czuciowe znajdujące się w brodawce i otoczce, pobudzone poprzez ssanie wysyłają impuls nerwowy do podwzgórza, a następnie do przysadki mózgowej, skąd uwalniana jest prolaktyna, której zadaniem jest pobudzenie pęcherzyków mlecznych do wytwarzania pokarmu.
oksytocynowy- wywołuje go nie tylko ssanie piersi, jak w przypadku odruchu prolaktynowego, ale także widok, zapach noworodka, czułe myśli o dziecku. Bodźce te przekazywane są do podwzgórza a następnie do przysadki mózgowej. Stamtąd wydzielany jest hormon oksytocyna, który powoduje skurcz kanalików mlecznych i wypływ pokarmu z piersi.
Wystąpienie i utrzymanie się laktacji jest procesem złożonym. Składa się on z pięciu faz:
Mammogeneza – na początku pokwitania dochodzi do tworzenia się i rozwoju gruczołu piersiowego. Kobiece hormony, estrogeny i progesteron wpływają na rozwój pęcherzyków oraz nabłonka wydzielniczego. Na rozwój dróg wyprowadzających wpływają estrogeny.
Laktogeneza – w czasie pokwitania oraz w trakcie ciąży gruczoły piersiowe przygotowują się do funkcji wytwarzania mleka. Rozrost tkanki gruczołowej i powstanie nowych zrazików wpływa na powiększenie piersi. Podczas ciąży, wydzielanie mleka jest hamowane przez hormony łożyskowe, w większości estrogen.
Galaktogeneza – po porodzie i wydaleniu łożyska rozpoczyna się wydzielanie mleka. Następuje obniżenie poziomu estrogenu i wyzwala to czynności wydzielnicze pęcherzyków mlecznych, a ssanie piersi przez noworodka wzmaga dodatkowo te procesy. Dlatego tak bardzo ważne jest jak najszybsze przystawienie noworodka do piersi, najlepiej w ciągu pierwszych 30 minut po porodzie. Prolaktyna, czyli hormon odpowiedzialny za produkcję mleka ujawnia się w 2-3 dobie połogu.
Galaktopoeza – podczas połogu takie czynnik jak częste przystawianie dziecka do piersi i ssanie pozwalają na utrzymanie dalszego etapu wydzielania mleka.
Galaktokineza – wzrost poziomu oksytocyny wpływa na kurczenie mięśni gładkich ścian pęcherzyków wydzielniczych i dróg wyprowadzających, dzięki czemu mleko jest wyciskane.
Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jednak na proces laktacji wpływa wiele czynników, które mogą wspomóc lub zagrozić produkcji pokarmu.
Czynniki pobudzające laktację:
Czynniki hamujące laktację:
Pierwsze informacje powinnaś otrzymać już w szkole rodzenia. Po porodzie warto skorzystać z porad położnej. Pamiętaj jednak, że umiejętność karmienia nabywasz zarówno Ty, jak i dziecko - mało której mamie udaje się nakarmić maluszka bezproblemowo przy pierwszej próbie.
W trakcie połogu i podczas karmienia na pewno pomocne będą produkty Bella dla mam takie jak podkłady poporodowe, wkładki laktacyjne i majtki siatkowe.
Jeśli czujesz potrzebę, radź się swojej położnej, zapytaj ją o masaże na pobudzenie lub wyciszenie laktacji.
Przeczytaj także: https://bella.pl/pl_PL/content/pierwszy-okres-po-porodzie-miesiaczka-po-ciazy-taka-sama-czy-jednak-inna
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej