Menopauza to profesjonalna nazwa ostatniej menstruacji w życiu kobiety. Menopauzę poprzedza klimakterium (in. przekwitanie). Jest to czas, kiedy stopniowo zmienia się wydzielanie estrogenów, przysadka mózgowa zwalnia tempo, z czasem jajniki przestają uwalniać komórki jajowe, przez co kobieta nie może zajść w ciążę. W okres menopauzy kobiety wchodzę między 45 a 55 rokiem życia. Premenopauza zaczyna się z reguły ok. 5 do 10 lat przed menopauzą i świadczy o początku końca płodności.
Do głównych objawów okresu premenopauzalnego należą nieregularne miesiączki. Mogą być one bardziej obfite, gdyż pod wpływem niedoborów hormonalnych oraz pojawiania się cykli bezowulacyjnych, błona śluzowa macicy robi się grubsza. Niski poziom estrogenów jest też odpowiedzialny za napady gorąca i zimna, zakłóca on bowiem ośrodek termoregulacji. Spadek tego hormonu może też powodować bezsenność, rozdrażnienie oraz być przyczyną spadku koncentracji i kłopotów z pamięcią. Premenopauza wiąże się też ze spadkiem poziom testosteronu odpowiedzialnego za libido, a co za tym idzie za brak ochoty na seks, co może być szczególnie uciążliwe dla partnera. Ratunkiem może okazać się terapia hormonalna. W zależności od stopnia zaawansowania menopauzy i zaleceń lekarza stosuje się jedną z metod przyjmowania hormonów, czyli estrogenu i progestagenu w różnej konfiguracji.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej