Miesiączka towarzyszy każdej kobiecie od okresu dojrzewania po menopauzę. Nie należy się jej obawiać czy wstydzić. Pierwsza miesiączka jest sygnałem, że dojrzewamy, a w naszym ciele zachodzą zmiany, które świadczą o tym, że rozwijamy się prawidło. Choć prawdopodobnie jeszcze o tym nie myślisz, pojawienie się miesiączki jest sygnałem, że w przyszłości będziesz mogła mieć dzieci.
Pierwsza miesiączka (tzw. menarche) pojawia się z reguły między 12. a 14. rokiem życia. Jeżeli jesteś bardzo szczupła, to prawdopodobnie pierwsza miesiączka może pojawić się nieco później, zanim jajniki zaczną produkować estrogeny, w organizmie musi się zgromadzić odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej. Za cały proces odpowiada przysadka mózgowa, która zaczyna produkować hormony: FSH (folikulotropowy) oraz LH (luteinizujący). Pod wpływem FSH w jajniku zaczyna dojrzewać pęcherzyk Graafa, a wraz z nim komórka jajowa. Około 14 dnia cyklu pęcherzyk Graafa pęka i komórka jajowa zaczyna wędrować jajowodem w kierunku macicy. W trakcie tej wędrówki hormon LH przeistacza zrąb pękniętego pęcherzyka Graafa w gruczoł wydzielania wewnętrznego, tzw. ciałko żółte. Ciałko to odpowiada za wydzielanie progesteronu - hormonu, który odpowiada za wzrost i spulchnienie błony śluzowej macicy. Jeśli w trakcie owulacji nie dochodzi do zapłodnienia, błona śluzowa złuszcza się i zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę. Wraz z nią pękają drobne naczynia krwionośne. Takie krwawienie śluzówki to właśnie miesiączka.
Przeciętny cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Każda z nas jest jednak inna i niektóre kobiety mają zdecydowanie krótsze cykle miesiączkowe, nawet 24 dniowe, a niektóre dłuższe - 32 dniowe. Pamiętaj, że pojawienie się pierwszej miesiączki nie oznacza, że kolejna będzie dokładnie za miesiąc. Dopóki dojrzewasz, pierwsze miesiączki mogą być jeszcze bardzo nieregularne. Między pierwszą a kolejną miesiączką może nawet nastąpić kilka miesięcy przerwy.
Pierwszy dzień pojawienia się miesiączki to 1 dzień cyklu. Owulacja, czyli uwalnianie komórki jajowej z jajnika, występuje z reguły w połowie cyklu. To czas, kiedy współżyjąc bez zabezpieczenia, możesz zajść w ciążę. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona organizm zacznie się przygotowywać do złuszczania błony śluzowej i wówczas pojawi się miesiączka (nazywana także okresem). Miesiączka trwa średnio od 3 do 5 dni. Zbyt obfite i długotrwałe miesiączki są sygnałem, że należy zgłosić się do lekarza, gdyż wraz z utratą krwi tracisz też sporo żelaza, a to może prowadzić do anemii.
Jak przygotować się do pierwszej miesiączki? Jeśli boisz się, że pierwszy okres może Cię zaskoczyć, noś wkładki higieniczne, które dodatkowo pomogą Ci w zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny. Na kilka miesięcy przed pojawieniem się okresu możesz zauważyć pojawienie się białej wydzieliny z pochwy. Jest ona objawem prawidłowo rozwijających się hormonów. Pojawienie się miesiączki może nastąpić poza domem, ale pamiętaj, że miesiączka to nie choroba i można z nią normalnie funkcjonować. Warto zawsze nosić przy sobie podpaskę, najlepiej ultracienką, dzięki której nie będziesz się stresować, że podpaska widoczna jest pod obcisłym ubraniem.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej