Aby zapobiec "zakwasom" po wzmożonym wysiłku, nie zapomni wykonać ćwiczeń rozciągających.
Rozciąganie mięśni łydek – stań w jak najszerszym rozkroku (lewa noga z przodu, prawa z tyłu) tak, aby móc docisnąć piętę tylnej nogi do podłoża (palce stóp skierowane do przodu) i wyprostuj ją. Lewa noga ugięta w kolanie (kolano nad stopą). Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni tylnej strony uda i łydki – w pozycji stojącej wysuń prawą nogę do przodu, wyprostuj w kolanie. Postaw stopę na pięcie, palce stopy skieruj w górę. Połóż ręce wysoko na lewym udzie (noga ugięta w kolanie). Trzymając proste plecy, pochyl tułów w stronę rozciąganej, prawej nogi. Zmień stronę.
Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego – stań w szerokim wypadzie – lewa noga z przodu ugięta w kolanie pod kątem 90°, prawa prosta z tyłu. Lewą rękę oprzyj na lewym udzie, prawą połóż na podłodze. Naciskaj biodrami w dół, plecy trzymaj proste. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni pośladkowych – w leżeniu na plecach połóż lewą kostkę na prawym udzie i przyciągnij prawe udo w stronę klatki piersiowej. Biodra i plecy przylegają do podłogi. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni wewnętrznej strony ud – usiądź i ustaw stopy tak, aby były blisko bioder, a ich podeszwy stykały się ze sobą. Chwyć dłońmi za stopy i wyprostuj tułów. Ciągnij kolanami w stronę podłogi.
Rozciąganie mięśni ramion – stań w rozkroku, chwyć prawą ręką od dołu za łokieć drugiej ręki. Dociskaj łokieć do klatki piersiowej, ciągnąc go jednocześnie w prawo. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni tylnej strony uda, łydki i dolnej części grzbietu – w siadzie wyprostuj lewą nogę, zadrzyj stopę kierując palce w górę, prawą nogę ugnij w kolanie i połóż na podłożu. Trzymając proste plecy, chwyć za lewą łydkę i ciągnij delikatnie klatkę piersiową w dół. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni przedniej strony uda – usiądź na lewym biodrze i oprzyj się na lewym przedramieniu. Lewa noga leży ugięta w kolanie. Chwyć prawą ręką za prawą nogę i przyciągaj ja do pośladka. Prawe kolano oparte na podłodze. Wypchnij biodra do przodu i ściągnij łopatki. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni ramion, klatki piersiowej, grzbietu i brzucha – stań w szerokim rozkroku, ugnij lekko kolana, ustaw miednice prosto, prawą rękę oprzyj na udzie, lewą rękę wyprostuj w górę wzdłuż tułowia. Przechyl tułów w prawo trzymając proste plecy, sięgaj ręką jak najwyżej. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni ramion, klatki piersiowej, grzbietu – stań w szerokim rozkroku, ugnij lekko kolana, ustaw miednicę prosto. Spleć palce dłoni i przenieś ręce nad głowę, delikatnie ściągając łopatki. Staraj się wyciągnąć kręgosłup jak najwyżej.
Rozciąganie mięśni szyi i grzbietu – stań w szerokim rozkroku, ugnij lekko kolana, ustaw miednicę prosto, przenieś lewą rękę nad głowę i oprzyj o przeciwległą skroń. Delikatnie ciągnij ręką w bok, przechylając głowę. Prawa ręka prosta ciągnie jednocześnie wzdłuż tułowia w dół, obniżając bark. Zmień stronę.
Rozciąganie mięśni klatki piersiowej i ramion – stań w szerokim rozkroku, ugnij lekko kolana, ustaw miednicę prosto. Przenieś ręce do tyłu, spleć dłonie i ciągnij je do tyłu i w dół, mocno ściągając łopatki. Rozluźnij szyję i opuść barki w dół.
Rozciąganie mięśni grzbietu, pośladkowych, piersiowych i ramion – usiądź na piętach, połóż klatkę piersiową na udach, oprzyj czoło o podłoże. Wyciągnij ręce do przodu na podłodze i staraj się sięgnąć palcami jak najdalej. Biodrami ciągnij w przeciwną stronę mocno rozciągając kręgosłup.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej