Według danych opublikowanych przez WHO z 2021 roku, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. Pierwszym krokiem, aby zmniejszyć tę statystykę, jest profilaktyka, a jej częścią regularne badanie piersi. Najprostsze, podstawowe badanie, każda kobieta jest w stanie wykonać sama. Warto się go nauczyć, ponieważ samobadanie piersi jest najszybszą i najłatwiejszą metodą wykrywania zmian w piersiach.
Nieprawdą jest, że badać powinny się tylko kobiety zbliżające się do 40-stki. Pierwsze samobadanie piersi kobieta powinna wykonać w wieku 20 lat, a następnie systematycznie raz w miesiącu. Podczas tej czynności można np. wykryć pojedyncze guzki lub zgrubienia, które powinny zapalić w naszych głowach czerwone lampki.
Samobadanie najlepiej wykonać 2-3 dni po miesiączce, gdy piersi nie są już tak tkliwe i obrzmiałe. Gdy okres występuje regularnie, badanie powinno być wykonywane co miesiąc tego samego dnia.
Kobiety, które nie miesiączkują, również powinny regularnie co miesiąc — zawsze tego samego dnia — wykonywać to badanie.
Stań przed lustrem i oglądaj piersi:
- z uniesionymi do góry rękoma,
- z opuszczonymi rękoma,
- z rękoma opartymi o biodra (naciskaj je tak mocno na biodra, aby poczuć, jak napinają się mięśnie klatki piersiowej i zwróć uwagę, czy nie ma żadnych zmian),
- uciskaj brodawkę i obserwuj, czy nie pojawia się wydzielina,
- stań bokiem do lustra z dłońmi splecionymi z tyłu głowy i oglądaj biust z lewej i prawej strony),
- pochyl się i sprawdź, czy nie ma widocznych pofałdowań skóry, zmian w kształcie piersi czy wciągnięć brodawek.
Leżąc z ręką pod głową, wykonaj badanie palpacyjne:
- okrężnymi, półkolistymi ruchami uciskaj piersi — miejsce po miejscu, płasko ułożonymi palcami,
- prawą dłonią dotykaj lewą pierś, następnie lewą ręką prawą pierś,
- sprawdź również węzły chłonne pod pachą.
- zmianę koloru skóry,
- temperaturę piersi (czy skóra piersi nie jest cieplejsza niż reszta ciała lub, czy jedna pierś nie nie wydaje się cieplejsza niż druga),
- pofałdowania,
- uwypuklenia,
- owrzodzenia i niegojące się rany,
- efekt pomarańczowej skórki (skóra na piersiach przypomina skórkę pomarańczy - jest mocno napięta, zaczerwieniona lub pomarańczowa, zauważalnie obrzęknięta lub pomarszczona. Widoczne są na niej mieszki włosowe - zagłębienia naskórka, z których wyrastają włosy.),
- wciągnięcie lub zmiana kształtu brodawki,
- wyciek z brodawki,
- ból w piersi lub jej okolicy (samoistny lub pojawiający się przy ucisku, obustronny lub jednostronny, o różnym nasileniu).
Jeśli zauważysz u siebie, któryś z wyżej wymienionych objawów skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, który zleci odpowiednie badania i opracuje plan działania. Nawet jeżeli nie zaobserwujesz niczego niepokojącego, pamiętaj, aby powtórzyć badanie za miesiąc.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej